Mitybos nepakankamumas​ - Inovatyvios dietologijos centras
Mitybos nepakankamumas – mitybos būklė, kuri, esant energijos, baltymų ar kitų nutrientų deficitui, pertekliui ar disbalansui, sukelia neigiamus poveikius, turinčius įtakos kūno struktūrai, funkcijoms ir klinikinei išeičiai.
Nepakankama mitybos būklė ir išsekimas – dažni reiškiniai klinikinėje praktikoje. Studijų duomenimis, net ir šalyse, su išvystyta pagalba klinikinės mitybos srityje, dalis lėtiniais plaučių, širdies, nervų sistemų susirgimais, onkologinėmis ligomis sergančių ligonių susiduria su nepakankama mityba. Ligai paūmėjus, nuo 30 % iki 60 % į ligoninę atvykstančių ligonių stebimas mitybos nepakankamumas.
Gulint ligoninėje, ši problema tampa dar aštresnė, nes nepakankamos mitybos iki patekimo į ligoninę ir netinkamos mitybos ligoninėje derinys tampa didesnio infekcijų ir kitų komplikacijų atsiradimo priežastimi, ilgina pacientų gydymo ligoninėje laiką, blogina žaizdų gijimą, didina ligonių sergamumą ir mirštamumą bei gydymo išlaidas.
Įrodyta, kad moderni ir tinkama mitybos terapija mažina gydymo ligoninėje komplikacijų skaičių, trumpina gydymo ligoninėje laiką, mažina mirštamumą.
Mitybos būklės įvertinimas – kompleksinė procedūra, apimanti klinikinių, mitybos būklės ir terapinių išvadų analizę, tyrimą, antropometrinių rodiklių išmatavimus, laboratorinių ir vizualinių tyrimų rezultatus bei fizinės būklės įvertinimą ir prognozes, siekiant parengti mitybos korekcijos planą bei kontroliuoti šį gydymą. Būklės įvertinimas apima mitybos būklės ir metabolinių rodiklių įvertinimą. Vertinant mitybos būklę, vadovaujamasi statiškais kūno sudėjimo matavimais ir yra tiriami mitybos nepakankamumo sukelti sutrikimai. Metabolinių rodiklių įvertinimas pagrįstas metabolinės būklės ir organų veiklos, metabolinių sutrikimų bei metabolinės organizmo reakcijos į maisto intervenciją nustatymu.
Mitybos terapija – tai gydymo būdas, apimantis paciento mitybos būklės, energijos, baltymų, elektrolitų, vitaminų, mikroelementų ir vandens poreikio įvertinimą, mitybos užtikrinimą, siekiant pagerinti arba išlaikyti esamą paciento mitybos būklę ir (arba) užtikrinti tinkamą gydymo eigą, pagerinti organizmo funkcijas ir pagreitinti paciento pasveikimą.
 

Dalia Petrauskienė

Gydytoja dietologė

Gydytojas dietologas

Bendrosios praktikos slaugytoja